
Не секрет, що проблема недостатнього державного контролю за додержанням операторами ринку харчових продуктів законодавства про якість та безпечність продукції в останні роки поставала в Україні особливо гостро. Неодноразово порушувалося питання про необхідність побудови такої системи державного контролю, яка б наблизила діяльність українських товаровиробників до рівня європейських стандартів. А у зв'язку з необхідністю виконання Україною своїх зобов'язань в межах Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом реформування системи державного контролю за якістю та безпечністю харчових продуктів набуло принципової актуальності, адже забезпечення захисту життя та здоров'я особи, дотримання прав і законних інтересів споживачів продукції є одним із найголовніших принципів європейської політики, до досягнення стандартів якої наразі прагне Україна.
На шляху такого реформування значним кроком стало прийняття Верховною Радою України 18 травня 2017 року Закону «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», спрямованого на встановлення правових та організаційних засад державного контролю у вказаній сфері.
З 20 вересня 2019 року вступив в силу в повному обсязі Розділ VII Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Відповідно до закону українські виробники харчової продукції протягом 3 років мали перейти на систему керування безпекою НАССР.
Ознайомитися з переліком порушень, за які оператори ринку несуть відповідальність можна за посиланням (Стаття 65 «Відповідальність за порушення цього закону, законодавства про харчові продукти та корми» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2042-19#Text)
Нагадаємо, Держпродспоживслужба може накладати штрафи за порушення у цій сфері протягом 6 місяців із дня їх виявлення, але не пізніше року з дня вчинення. Штраф сплачується протягом 15 днів після набрання законної сили постановою про його накладення (далі – постанова). Крім сплати штрафу порушник зобов’язаний усунути допущене правопорушення та відшкодувати завдані збитки. У разі несплати штрафу в установлений строк здійснюється примусове виконання постанови.