
За прогнозами фахівців населення Землі з нинішніх майже 7 млрд. до 2050 року зросте близько до 9 млрд. людей, для годування яких доведеться збільшити виробництво продовольства на 70%. Частково вирішити цю проблему можуть біотехнології, важливим складником яких є розроблення й застосування генетично модифікованих організмів (далі – ГМО). Використання ГМО при вирощуванні сільськогосподарської продукції рослинного походження як має свої переваги (підвищення врожайності сільськогосподарських культур, можливість вирощування рослинницької продукції з регульованими показниками якості та ін.), так і несе потенційні харчові, екологічні, соціальноекономічні та інші загрози. Ось чому не можна недооцінювати роль правових засобів, діючих при внормуванні відносин щодо застосування ГМО у процесі вирощування сільськогосподарської продукції рослинного походження.
Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області звертає увагу сільгоспвиробників що на даний час використання ГМО регулюється Законом України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів».
Генетично модифіковані організми, що використовуються у відкритій системі, повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки за умови дотримання передбаченої технології використання.
Під час введення в обіг сільськогосподарських рослин, що містять ГМО суб’єкти господарювання у довільній формі укладають декларацію, в якій в обов’язковому порядку зазначаються наступні відомості:
- дані про суб’єкт господарювання;
- дані про сільськогосподарські рослини, які містять ГМО;
- дані про сільськогосподарські рослини, які вирощені із використанням ГМО;
- номер з Державного реєстру ГМО.
Порушення законодавства, зокрема:
- приховування або перекручення інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров'ю людини чи навколишньому природному середовищу;
- недотримання або порушення вимог стандартів, регламентів, санітарних норм і правил використання, транспортування, зберігання, реалізації ГМО;
- використання незареєстрованих ГМО або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей);
- порушення правил утилізації та знищення ГМО;
- інші, передбачені Законом України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» та прийнятими на його основі нормативно-правовими актами, тягнуть за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність.
Відділом контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області у вересні місяці поточного року за зверненнями суб’єктів господарювання були проведені позапланові заходи державного нагляду (контролю) щодо використання генетично модифікованих організмів (ГМО) в господарствах Сумської області, під час яких були відібрані проби від насіння та направлені до Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області. За молекулярно-генетичними випробуваннями усі зразки насіння відповідають Постанові Кабінету Міністрів України від 13.05.2009 № 468.
У випадку, коли використання, розповсюдження незареєстрованих ГМО у відкритих системах спричинило або може спричинити шкоду правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю людини, навколишньому середовищу чи безпеці держави, необхідно негайно про це повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області за тел. (0542)77 90 43.