
В Європі пройшла операція OPSON - це спільна операція Europol INTERPOL, спрямована на фальсифіковані та нестандартні продукти харчування та напої. В ході цієї операції було вилучено потенційно небезпечні продукти та напої на суму 100 млн. євро. Заарештовано 672 особи з 78 країн. Вилучено 16 000 тонн та 33 мільйони літрів потенційно небезпечних підроблених та нестандартних продуктів харчування та напоїв. Проведено 67 000 перевірок. Країнами учасницями стали 78 країн в тому числі і Україна.Було проведено робота по 3 основних напрямках:
Дія №1 націлена на органічні продукти. Було перевірено понад 90 000 тонн підозрілих органічних продуктів, після чого 9 осіб було заарештовано цивільною гвардією Іспанії. Розкриті незаконні практики використання несанкціонованих речовин, під видом органічних видавали звичайні харчові продукти, щоб продавати їх за більш високими цінами та з використанням підроблених документів для унеможливлення простежуваності продуктів.
Дія №2, спрямована на виявлення та запобігання продажу 2,4-динітрофенолу (DNP), небезпечної, токсичної хімічної речовини, яка продається як спалювач жиру (переважно через Інтернет в тому числі і в Україні ). Споживання ДНП може мати серйозні наслідки для здоров'я людей, навіть були зафіксовані летальні випадки.
Дія №3, орієнтована на каву. Під час роботи OPSON VIII була проведена цілеспрямована акція у 14 європейських країнах з метою виявлення можливих шахрайських дій, пов’язаних з кавою, позначеною як 100% арабіка. За підтримки Європолу та Комісії ЄС ця акція була зосереджена на виявленні заміни чистої кави Арабіка (сорт кави найвищої якості) дешевою низинною кавою Робуста. Всього в рамках цієї дії було проаналізовано майже 400 проб кави.
Вперше в історії OPSON в рамках цієї цілеспрямованої акції було розпочато та здійснено лабораторне співробітництво. Результати перевірки географічного походження все ще тривають і будуть оцінені в рамках подальшого контролю OPSON VIII. Крім того, відома компанія з приватного сектору підтримала цю акцію, надавши референтні зразки для тестування справжності, а також секторальну експертизу.
Стосовно кави хотілося б зауважити, що управлінням безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управлінням Держпродспоживслужби в Сумській області проведена робота по виявленню реалізації кави без відповідних документів які б дали можливість встановити походження її (простежуваність). В ході перевірки було виявлено реалізація харчових продуктів незареєстрованим підприємством без відповідних документів, та без маркування Українською мовою. В одному із випадків була виявлена реалізація 17 видів такої кави та 75 найменувань іншої продукції в магазині «Euro-SHOP» ФОП Коваленко В.М. по вул. Засумська, 8, м. Суми. Як результат – дана продукція була вилучена з обігу за рішенням Головного державного ветеринарного інспектора Сумської області (http://dpss-sumy.gov.ua/sites/default/files/rishennya_01_14012020.pdf), в послідуючому знищена власником. Фізична особа підприємець притягнутий до адміністративної відповідальності на суму понад 14 тис. грн.
Шановні громадяни закликаємо Вас не бути байдужими та в разі виявлення порушень таких, як маркування не державною українською мовою звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області. Для розгляду та вжиття відповідних заходів впливу необхідно, щоб у зверненні було зазначено Ваше П.І.П., адреса проживання (інформація конфеденційна), в обов’язковому порядку вказати точну адресу магазину чи мережі та Фізичну особу підприємця чи юридичну особу. Також викласти суть виявлених на Вашу думку порушень.