
Законодавством України продаж харчових продуктів дозволяється здійснювати тільки через стаціонарні підприємства торгівлі та через дрібнороздрібну торговельну мережу. Розміщення даних об’єктів та введення їх в експлуатацію погоджується з відповідними контролюючими організаціями. Харчові продукти і продовольча сировина, які надходять у торговельну мережу, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість та безпеку. Відповідальність за дотриманням умов зберігання та реалізації продуктів несуть керівники торгових підприємств.
Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку товарів, що реалізуються ними у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під’їздах) з рук, із землі, без відповідного дозволу на розміщення об’єкта торгівлі.
З метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211, рішенням №8 від 21.04.2020 Сумської обласної ТЕБ та НС Головному управлінню Держпродспоживслужби в Сумській області доручено здійснювати постійний контроль та вживати заходів для недопущення стихійної торгівлі на території Сумської області. За результатами проведених заходів лише за травень Головним управлінням на території Сумської області виявлено 17 місць торгівлі з рук у невстановлених місцях на яких здійснювали торгівлю 96 осіб. Разом з тим, з метою вжиття заходів щодо припинення стихійної торгівлі, спеціалістами Головного управління було здійснено 13 викликів співробітників Національної поліції та направлено 13 листів до органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 160 КУпАП за торгівлю в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях передбачена адміністративна відповідальність з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.
У зв’язку із зазначеним, відділом правового забезпечення, за дорученням начальника Головного управління була направлена заява до Головного управління Національної поліції в Сумській області з інформацією щодо виявлених місць стихійної торгівлі та вимогою притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
Питання стосовно припинення стихійної торгівлі, особливо в умовах епідемії коронавірусу є пріоритетним у роботі Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області. Але на жаль, торгівлю в невстановлених місцях не так легко подолати. Це можливо тільки тоді, коли самі мешканці зрозуміють, що місця стихійної торгівлі через недотримання відповідними особами навіть базових протиепідемічних вимог є найбільш ймовірними осередками поширення коронавірусної хвороби, а продукція, яка не пройшла спеціальної перевірки є дуже небезпечна для споживання.