
Лейкоз великої рогатої худоби займає серед інфекційних хвороб особливе місце, оскільки хвороба отримала значне поширення у багатьох регіонах України. Лейкози тварин діагностують майже у всіх країнах світу. Проте необхідно знати, у чому полягає небезпека даної хвороби та які профілактичні засоби її запобігання існують.
Лейкоз ВРХ – це хронічне інфекційне захворювання, яке характеризується порушенням процесу дозрівання клітинних елементів крові, злоякісним розростанням кровотворної та лімфатичної тканини, утворенням пухлин у кровотворних та інших органах.
Особливістю лейкозу є те, що від зараження до клінічних проявів хвороби можуть пройти роки. Виявляють дане захворювання на ранніх термінах під час лабораторних досліджень сироватки крові. Хвора тварина несе загрозу для господаря її тримати не тільки небезпечно, а й не вигідно. Вірус лейкозу виділяється з організму тварини з кров’ю, молоком, слиною, сечею та іншими секретами, які можуть містити клітини крові (лейкоцити). Зараження тварин відбувається при їх контакті: на спільному випасі, утриманні, доїнні і навіть під час проведення лікувальних та інших маніпуляцій з використанням нестерильних інструментів. Вірус лейкозу не чутливий до низьких температур, але гине при кип’ятінні та пастеризації, а також легко знищується дезінфекційними засобами в звичайних концентраціях. Молоко від хворої на лейкоз корови можна вживати тільки пастеризованим або кип’яченим. В молоці від лейкозних корів, крім самого вірусу, містяться ще й продукти його життєдіяльності, які при тривалому споживанні можуть сприяти розвитку онкологічних захворювань. Продаж молока державі та на ринку від хворої корови суворо забороняється, як і випас корів у загальному стаді!
На жаль, специфічної профілактики лейкозу ще не розроблено, тому остання полягає в лабораторних дослідженнях крові всього наявного поголів’я та негайного вилучення із загального стада позитивно реагуючих тварин.
Найбільш ефективним способом запобігання зараження власного поголів’я є дотримання і виконання декількох простих але дієвих правил:
- будь-яке переміщення та здачу на забій тварин проводити з дозволу державних органів ветеринарної служби;
- при закупівлі ВРХ з інших господарств, регіонів проводити карантинування з обов’язковим лабораторним дослідженням тварин на лейкоз;
- проводити обов’язкову ідентифікацію всього наявного поголів’я з семиденного віку;
- двічі на рік надавати своїх тварин (починаючи з 6-ти місячного віку) для планових досліджень на лейкоз;
- у разі виявлення позитивно реагуючих тварин, виділяти їх із загального стада і здавати на забій з подальшим проведенням заходів з очищення та дезінфекції приміщень.
Власники тварин, дбайте про власну худобу, надавайте її для проведення планових протиепізоотичних заходів. Це допоможе утримувати лише здорове поголів’я.