Новини

10 Липень 17:33
Літо – сезон гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь

Епідемічний сезон значного розповсюдження гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь припадає на теплу пору року, коли погода сприяє поширенню збудників гострих кишкових інфекцій. До організму такі збудники потрапляють зазвичай із інфікованою водою, зіпсованими та неякісними харчовими продуктами або контактно-побутовим шляхом через брудні руки.

Щоб їх уникнути, не слід купувати харчові продукти та готові кулінарні вироби, що мають явні ознаки псування (з неякісною або пошкодженою упаковкою, нечіткою етикеткою, де відсутня інформація про виробника, склад продукту, термін придатності, умови зберігання, тощо). Основними причинами виникнення гострих кишкових інфекцій найчастіше є вживання небезпечних харчових продуктів, які містять у собі збудник захворювання, недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових продуктів, вживання продукції стихійної торгівлі, тощо.

Вибираючи продукт, необхідно звертати увагу на органолептичні якості (зовнішній вигляд, притаманні колір і запах, відсутність нехарактерних включень), поєднання продуктів в багатокомпонентних салатах, соусах, начинках, кремах), дотримання умов зберігання на торговій точці (наявність чистих холодильних вітрин, холодильників, з показниками термометрів у них не вище +80 С).

Перед споживанням продукту, особливо в природних умовах, дуже важливо дотримуватись правил особистої гігієни. Через брудні руки, використання забрудненої води, недостатньо помитий кухонний і столовий посуд, інвентар можливе вторинне забруднення продукту збудниками інфекційних хвороб.

Ранні овочі та фрукти, особливо баштанні культури (дині та кавуни) можуть накопичувати в собі нітрати. Норма нітратів у кавунах не повинна перевищувати 60 мг/кг, для динь – 90 мг/кг сирої маси. Крім нітратів, у них можуть виявлятися залишкові кількості пестицидів і солей важких металів, які теж справляють токсичну дію на організм людини, хоча й не таку явну, як при гострому отруєнні.

Придбані кавуни та дині перед споживанням добре мийте у проточній воді, не доїдайте м’якоть до самої кірки, де накопичується найбільша кількість нітратів. Для уникнення бактеріальних отруєнь не купуйте пошкоджені та нарізані плоди, бо під впливом сонця та теплого повітря у них відбуваються процеси бродіння та активно розмножуються хвороботворні мікроорганізми.

Звертаємо увагу, що овочі і фрукти, що реалізуються у невизначених для торгівлі місцях, як правило, не мають супроводжуючих документів та експертного висновку лабораторії з результатами дослідження на вміст нітратів.

На стихійних ринках можуть реалізовуватися й інші не перевірені в лабораторії продукти, або такі, що мають незадовільні показники досліджень і не були недопущені до продажу в торгівельній мережі.

Якщо ж попри всі застережні заходи з’явилися симптоми гострих кишкових захворювань та отруєнь, особливо з тяжким перебігом, необхідно вчасно звернутися за медичною допомогою до лікувального закладу.

Поділитися:
Записатись на прийом
Повідомлення про порушення

Памятка громадянина

Відповідно до ст.5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою, передається громадянином особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками), із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну, поштову адреси, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У роз’ясненні Верховної Ради України, зазначено, що електронне звернення є різновидом письмового звернення https://itd.rada.gov.ua/services/appeal-of-citizens, тому електронне звернення може бути виготовлено за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотокопії.

Згідно з вимогами ст. 8 вищезазначеного Закону, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення можна надіслати на ел.адресу: post@dpss-sumy.gov.ua, поштою: м. Суми, вул.. Гамалія, буд. 25 або надати особисто.

Завантажте зразок ЗВЕРНЕННЯ за цим посиланням.