
У приміщенні Об'єднання ветеринарної медицини міста Києва 28.05.2019 відбулося фінальне тестування слухачів дистанційного навчання в електронній системі «Moodlе».
Слухачі, в тому числі і спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, дистанційно пройшли навчальний курс на тему: «Державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства в галузі бджільництва» що тривав з 22 квітня по 22 травня 2019 року.
Ознайомлення та вивчення наведеного матеріалу допоможе спеціалістам оцінити небезпечні фактори під час виробництва продуктів бджільництва та своєчасно застосовувати превентивні заходи, адже, збереження здоров’я бджіл є однією з важливих умов високої продуктивності пасік.
Бджільництво – цінна галузь сільського господарства яка дає мед, віск, квітковий пилок, маточне молочко. Для одержання цінних продуктів бджільництва в достатній кількості потрібно на пасіках тримати сильні бджолині сім’ї на добрій кормовій базі з використанням інтенсивних технологій розведення при стійкому ветеринарно-санітарному та епізоотичному благополуччі пасік.
Однією з причин, що перешкоджає розвитку бджільництва, є хвороби бджіл та їх розплоду, спричинені бактеріями. Поширенню бактеріальних хвороб сприяють бджолині крадіжки, блукання бджіл.
Отруєння бджіл хімікатами виявляють за наявністю масової загибелі бджіл у вуликах і на передвуликових майданчиках після обробки рослин поблизу пасіки та хімічним аналізом на отрутохімікати. Хімічний токсикоз бджіл – виникає при збиранні бджолами нектару і пилку з рослин, оброблених отрутохімікатами.
Періодами загрози для бджіл є весна, літо, осінь.
Основні причини хімічного токсикозу бджіл:
- Некваліфіковане використання пестицидів для боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур;
- Промислові викиди різних підприємств, відсутність на пасіках відповідного обладнання для ізоляції бджіл; несвоєчасна перевезення бджіл в безпечне місце;
- Використання забрудненого солями цукру корми (сольовий токсикоз);
- Несвоєчасне інформування бджолярів про заплановані обробках пестицидами сільськогосподарських культур.
Лікування бджіл при отруєннях має проводитися за наступною схемою:
- Гнізда сімей, які втратили багато льотних бджіл, скорочують відповідно до їх силою і витягають, перш за все, медові і пергові рамки, особливо з свіжепринесенним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом, не обсіженні бджолами;
- Сім'ї бджіл забезпечують водою, наливаючи її в стільники, і підгодовують рідким цукровим сиропом (1:1) протягом 3-4 днів;
- Звільнені вулики промивають 5% розчином лугу, потім чистою водою і пропалюють паяльною лампою.