
Клоп шкідлива черепашка - це небезпечний шкідник зернових сільськогосподарських культур, що проявляє максимальну активність в період їх зростання і дозрівання.
Тіло імаго широкоовальне, довжина 9-13 мм, ширина 6-7 мм; забарвлення варіює від світло-коричневого або світло-сірого до темно-сірого, в окремі роки чорного кольору. Відрізняється від інших шкідників захисним щитом-панциром, який вкритий візерунками.
Клоп-черепашка зимує в стадії дорослої особини (імаго), під опалим листям дерев і кущів у лісосмугах, на галявинах лісів. Навесні при температурі повітря 16-17о С клопи виходять на поверхню. Масовий переліт на посіви пшениці починається, коли протягом 3-5 днів денні температури тримаються в межах 18-19о С, що збігається з фазою кущення або виходу в трубку озимої пшениці, а ярої - у фазі 3-4 листків. Клопи активно реагують на зміну температури. В теплий час доби клопи інтенсивно харчуються. Через 5-12 днів після заселення посівів починається відкладання яєць самками, яке триває протягом всього періоду їх життя.
Самки клопа-черепашки відкладають яйця у два ряди, частіше по 7 в кожному, на листках злаків, різних бур’янів, рослинних залишків, грудочках ґрунту. Період відкладання яєць становить 40-50 днів. Одна самка може відкласти 100-350 і більше яєць. Ембріональний розвиток триває 6-12 днів в залежності від температурного режиму (чим вище температура, тим швидше проходить відродження). Тривалість розвитку личинок становить 20-50 днів, за цей період вони проходять п’ять віків. Перший вік личинок продовжується 3-5 днів. Личинки другого віку починають харчуватися соком рослин, стають більш рухливими та тримаються по одинці. Розвиток триває від 5 до 15 днів. Личинки третього віку в порівнянні з личинками першого віку збільшуються в 10 разів. Розвиток в цьому віці триває 4-7 днів. Розвиток личинок четвертого віку триває 4-8 днів, жива маса збільшується до 43мг. Личинки п’ятого віку за своїми розмірами стають майже, як дорослі клопи. Розвиток даного віку триває 5-11 днів. Проходить інтенсивне харчування: за добу личинки добавляють в своїй масі 8-12 мг і до кінця розвитку сягають 97-110 мг. Дорослі клопи на посівах з’являються в період воскової стиглості.
Основної шкоди насадженням зернових колосових культур завдають імаго (літні, та ті, які успішно перезимували), а також личинки, починаючи від другого віку і старше.
Особини, що перезимували проколюють хоботком стеблину рослини трохи нижче зачатку колоска, висмоктуючи рослинні соки. У місці проколу формується перетяжка, проте пошкоджене стебло не в'яне, а залишається зеленим, не колоситься, поступово відмираючи. При проколі в стрижень колоса та пазухи листя виникає білоколосість.
Найбільшої шкоди завдають личинки старшого віку та клопи нового покоління (літні)харчуючись зерном. Пошкоджене на ранніх стадіях зерно стає зморшкуватим, тому потрапляє у відходи. На зернах, пошкоджених у фазах молочної, воскової та повної стиглості формуються неглибокі вм'ятини. Зовнішньо такі пошкодження майже непомітні, проте ендосперм перетворюється у пухку, борошнисто-білу речовину, яка легко кришиться при будь-якому механічному впливі. Мука має низькі хлібопекарські якості.
Заходи щодо обмеження чисельності і шкодочинності імаго і личинок проводять при перевищенні ЕПШ - проти клопів, що перезимували, при їх чисельності 2-4 особин на кв.м. У період формування наливу зерна при чисельності личинок більше 2 особин на кв.м на посівах сильних і цінних пшениць і 4-6 личинок на рядових посівах озимої пшениці та ячменю. Оптимальним строком знищення личинок є час появи в посівах 15-20% личинок третього віку. На цей час відбувається повне відродження личинок із відкладених яєць. Обробку бажано провести в стислі строки, до появи личинок четвертого віку. Запізнення на 3-4 дні знижує ефективність захисту на 20% і більше.
Посіви рекомендовано обробити одним із зареєстрованих препаратів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», наприклад на основі діючих речовин альфа-циперметрину, дельтаметрину, лямбда-цигалотрину та інших.
Обробка в цей період буде ефективна також проти імаго хлібних жуків, туруна, личинок злакових п’явиць і пшеничних трипсів, злакових попелиць та хлібних пильщиків.
Захисні заходи слід проводити з дотриманням вимог техніки безпеки. Працівники, які задіяні на роботах, що пов’язані з пестицидами і агрохімікатами повинні пройти навчання правилам безпечної роботи з послідуючим отриманням посвідчень і допусків. Не дозволяється працювати з отрутохімікатами без індивідуальних засобів захисту. Обов’язково попереджайте про час і місце обробітку Голів територіальних громад, сільських і селищних рад та пасічників.
Гарних врожаїв!