
Нарешті розпочався пасовищний сезон. Але з настанням теплої погоди, підвищеною вологістю з ІІ декади травня до початку червня не виключена вірогідність загострення епізоотичної ситуації по сімуліотоксикозу тварин, в зв’язку з масовим виплодом мошки.
Симуліотоксікоз – захворювання великої рогатої худоби, коней, рідше і людей, що викликається літаючими мошками. Нападу мошок піддаються всі види домашніх тварин, але найбільше страждає велика рогата худоба та коні. Це найбільш злісні та настирливі комахи-кровососи, які забивають ніс, вуха, очі та вражають усі ділянки тіла тварини викликаючи інтоксикацію організму.
Клінічні ознаки симуліотоксикозу можуть проявлятися за 20-30 хв. після масових покусів. Перші клінічні ознаки характеризуються зниженням апетиту з наступною відмовою тварин від корму, сильним занепокоєнням, прагненням покинути стадо. Помітно посилюється салівація, серозні витікання з очей і носових отворів. Температура тіла підвищується на 1,5 - 2 °С, у подальшому змінюється на субфібрильну. Через 3-4 години після появи клінічних ознак настає загальне пригнічення організму. Тварини слабо реагують на зовнішні подразники, скорочення рубця відсутні, хода стає хиткою, згодом вони лягають на землю. Відбувається прискорення частоти пульсу і дихання. В більшості тварин відмічається набряк тканин у ділянці міжщелепового простору, підгруддя, нижньої частини живота, в окремих випадках язика. При огляді шкіри на непігментованих ділянках видно численні крапчасті й смугасті крововиливи.
Лікування: симптоматичне, із шерстного покриву видаляють мошок, обтираючи тіло тварин ганчіркою, змоченою у холодній воді. Як антитоксичні засоби окремо застосовують: натрій тіосульфат у дозі 0,02 г/кг маси внутрішньовенно у вигляді 30% розчину; 10% розчин аскорбінової кислоти (3 мг/кг маси 2 рази на день) у співвідношенні з внутрішньовенним введенням 40% розчину глюкози (300- 400 см3) і 10% розчину кальцію хлориду (100-200 см3); внутрішньовенно рідину за Кадиковим (300-400 см3, залежно від віку й маси тварини). При необхідності через 6 годин лікування повторити. Місця масових укусів необхідно обробити іхтіоловою 10% маззю, яка володіє протизапальними та частково репелентними властивостями. Для зменшення набряків і запалення в місцях укусів мошок також рекомендовано календулову мазь та препарат «Фітосепт» (мазь для доїння), виготовлений на її основі, що забезпечує протизапальний ефект протягом доби.
Одними із методів профілактики є дотримання режимів випасання тварин в період найменшої активності комах. Краще випасати худобу з одинадцятої до сімнадцятої години якнайдалі від проточних водойм і заболочених місць. У безвітряну погоду краще утримувати худобу в приміщеннях. Шкірно-волосяний покрив тварини систематично обробляти інсектицидними препаратами. Із сучасних інсектицидних препаратів для зовнішнього застосування рекомендовано водні емульсії «Бутокс», «Неостомазан», «Байофлай Пур-он», «Ектосан-плюс». У разі ураження тварин симуліотоксикозом звертатися до спеціалістів ветмедицини, які обслуговують даний населений пункт.
Оберігайте своїх тварин!