
Грип птиці – гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.
Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.
Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу і проникнення його на територію України. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в птахівничих господарствах зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени.
У сучасному світі грип є однією з небагатьох інфекцій які представляють серйозну загрозу для людства. Його вплив на птахівництво (знищення поголів’я птиці, накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, додаткові ветеринарно-санітарні заходи) призводить до суттєвих економічних збитків.
Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні.
Зараження відбувається прямий контакт у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнезараженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці. Можливе зараження через повітря.
Інкубаційний період складає 1-4 дні. Високопатогенні штами грипу, на відміну від низькопатогенних, які зазвичай протікають безсимптомно або в легкій клінічній формі, викликають у сприйнятливої птиці гостру форму хвороби. Спостерігають також блискавичний перебіг інфекції, коли птах гине без симптомів.
Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!
Для профілактики захворювання птиці необхідно:
- Здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- Купівлю-продаж птиці здійснювати в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- Інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- На вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- Дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
- Утримувати різні види птахів окремо;
- Виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними і синантропними птахами;
- Не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- Проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- Забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
- Проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
- Проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- Дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках).
Отже, при будь-якій підозрі, або ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, а також у випадку масової загибелі птиці, необхідно терміново сповістити територіальний орган Держпродспоживслужби у вашому районі або місті!