
Америка́нський бі́лий мете́лик (Hyphantria cunea) – один з найнебезпечніших шкідників для багаторічних насаджень. Найулюбленішими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Судячи з назви, неважко здогадатися, що історичною батьківщиною американського метелика є Північна Америка. Завдяки високій здатності до адаптації у нових екологічних умовах, шкідник досить швидко знаходить нові види рослин для свого живлення.
Гусениці американського білого метелика надзвичайно шкодочинні, вони їдять м’ясисту частину листя, багату соком, залишаючи своєрідний скелет, шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити. Цей процес триває до осені. Якщо не вжити заходів, щодо боротьби з американським білим метеликом, то рослина може навіть загинути.
Основна ознака пошкодження - наявність на деревах павутинних гнізд.
Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м. Особливістю метеликів є білосніжний колір крил і тулуба. Останній має опушення, через що комаха здається пухнастою. Деякі особини на крилах мають розсипані чорні або коричневі плями невеликого діаметру.
Американський метелик переживає зиму у вигляді лялечки. Він забирається у щілини будинків, розколи кори дерев, у розломи гілок та інші куточки. Комаха виходить зі свого сховища лише навесні, коли починається цвітіння яблуні.
Розселяється шкідник як перельотами метеликів, розповзанням гусені, так і з тарою, транспортними засобами.
Для обмеження подальшого розповсюдження американського білого метелика необхідно дотримуватись комплексу карантинних заходів: слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів із районів поширення шкідника. Потрібно обстежувати крони дерев, особливо в першу половину червня та другу декаду серпня, для виявлення вогнищ заселення шкідником. При виявленні АБМ проводити зрізання і спалювання павутинних гнізд з гусеницями, накладання ловчих поясів. У разі пошкодження 20% листя – обробка хімічними препаратами, дозволеними для використання в Україні.