
З настанням весняно-літнього періоду в рази зростає кількість місць стихійної торгівлі продуктами харчування.
Найчастіше місця стихійної торгівлі виникають у місцях масового перебування людей: зупинки громадського транспорту, вокзали, торгові комплекси. Нерідко торгівля ведеться з землі.
Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках законодавчо визначені, як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Тому продукція придбана в невстановлених місцях може викликати кишкові захворювання і серйозні харчові отруєння. Особливо швидкопсувні м’ясні та молочні продукти, які вимагають зберігання з дотриманням відповідних температурних режимів. Такі продукти підлягають обов’язковій ветеринарно-санітарній експертизі, яку проводять тільки в державних установах – лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи на ринках. Це і є гарантією придбання якісної і безпечної продукції для споживача.
Фахівці Конотопського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, спільно з працівниками Національної поліції, Конотопської міської ради, КП «Муніципалітет» приймають участь у рейдах робочої групи, утвореної згідно до Розпорядження міського голови м. Конотоп від 29.03.2021 №55-ОД «Про створення робочої групи з моніторингу, профілактики та ліквідації несанкціонованої (стихійної) торгівлі на території Конотопської міської територіальної громади».
Під час рейдів проводиться роз’яснювальна робота з населенням щодо небезпеки вживання продуктів зі стихійних ринків, вживаються заходи, щодо розміщення осіб, які торгують стихійно, на торгівельних місцях ринків міста, працівниками Національної поліції застосовуються адміністративні заходи щодо осіб, які здійснюють торгівлю з рук у невстановлених місцях.
Продавати харчові продукти на стихійних ринках – це правопорушення. Відповідно до статті 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення (торгівля з рук у невстановлених місцях), реалізаторів продуктів харчування карають штрафом від 17 до 119 гривень з конфіскацією товару або без неї.
Однак слід пам’ятати, що жодні адміністративні заходи з рейдовими перевірками повністю її не ліквідують, бо попит народжує пропозицію. Єдиний правильний спосіб боротьби – не купувати продукти харчування й інші товари у місцях стихійної торгівлі.