
За ініціативи спеціалістів відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Шосткинського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області 26.06.2019 відбулася нарада за участю голів селищної та сільських рад Шосткинського району. Одним із головних питань, що розглядались, був стан питного водопостачання району.
Під час заходу спеціалісти Шосткинського міськрайонного управління доповіли про результати роботи щодо нагляду за станом водопостачання населення Шосткинського району у 2018-2019 роках. Найважливішим питанням залишається якість води з джерел децентралізованого водопостачання, а саме – шахтові колодязі, в яких протягом багаторічних спостережень стабільно зростає вміст нітратів. Ця ситуація залишається неблагополучною та має тенденцію до погіршення стану, оскільки протягом останніх років в одних і тих самих населених пунктах Шосткинського району спостерігається стабільний ріст вмісту нітратів у шахтових колодязях. У районних радах відсутні кошти на повну томпанаду та закриття цих колодязів. Тому спеціалістами Шосткинського міськрайонного управління були вжиті наступні заходи: використання води з цих шахтових колодязів дозволено лише для господарсько-побутових та технічних потреб, при необхідності для пожежетушіння, прання тощо.
На жаль, випадки гострих отруєнь, особливо дітей раннього віку, нітратами (водонітратна метгемоглобінемія) не поодинокі. За останні п’ять років мали місце випадки такого захворювання і в Сумській області, при цьому батьки помилково вважають, що тривале кип’ятіння такої води робить її безпечною. З точки зору мікробіологічної безпеки – можливо і так, але щодо впливу на нітрати – то кип`ятіння забрудненої нітратами води не тільки не зменшує їх вмісту, а й може підвищувати токсичність на 39-86%. Тому спеціалісти відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства проводять постійну профілактичну та санітарно-просвітницьку роботу щодо недопущення використання води з неблагополучних за вмістом нітратів населених пунктів для пиття та приготування молочних сумішей дітям до 3-х років та максимально сприяємо централізації водопостачання в Шосткинському районі.
Протягом поточного року вже розпочалися обстеження підприємств, що займаються організацією та обслуговуванням централізованого водогону Шосткинського району, також при планових заходах державного нагляду (контролю) були виявлені незначні порушення, у зв’язку з чим, складено протокол про адмістративне правопорушення та направлено санітарний припис, який станом на 26.06.2019р. вже виконаний в повному обсязі.
Якість води питної з централізованих захищених джерел водопостачання (артезіанських свердловин) Шосткинського району відповідає «Гігієнічним вимогам до води питної, призначеної для споживання людиною», що затверджені Державними санітарними правилами 2.2.1-171-10.