Новини

20 Березень 17:28
Профілактика паразитарних хвороб у дитячих організованих колективах
Профілактика паразитарних хвороб у дитячих організованих колективах

      Актуальність виявлення збудників паразитарних хвороб у організованих дитячих колективах визначається їх різноманітністю, поширеністю, контагіозністю та небезпечністю. Наслідки паразитарних хвороб різноманітні, оскільки збудники можуть вражати практично будь-який орган, систему, в якій він перебуває. Тривале ураження гельмінтозами небезпечне для людського організму. Для дітей глистова інвазія загрожує затримкою психо-моторного розвитку, для дорослих – зниженням життєвих резервів і працездатності організму, небезпечна алергізацією, зниженням захисних функцій імунної системи, яка не може повноцінно чинити опір до інших захворювань, що в свою чергу сприяє розвитку хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту.

      Паразити виділяють антиензими – речовини, що дозволяють їм довгий час виживати в організмі людини. Вони не мають травної системи, однак з людини забирають виключно корисні речовини, тому він починає поступово втрачати життєві сили і здоров’я, при цьому навіть не здогадуючись у чому полягає причина нездужання. Паразитарні хвороби існують у величезному розмаїтті. Одними з найпоширеніших є ентеробіоз та аскаридоз, які найчастіше вражають дітей в організованих колективах.

      У зв’язку з цим в ході здійснення державного санітарного нагляду питанням запобігання паразитарних хвороб також приділяється значна увага.

      Зокрема у 2017 році в порядку планового державного нагляду(контролю) у навчально-виховних закладах спеціалістами управлінь Держпродспоживслужби в містах і районах області було відібрано 3657 змивів на наявність збудників гельмінтозів з предметів довкілля, з яких мали відхилення 71 зразок, що склало 1,94%.

      Зокрема по дитячих навчальних закладах (ДНЗ) з відібраних 1061 змивів, у 18 зразках – виявлено життєздатні яйця гельмінтів, що становить 1,70%. Незадовільні результати виявлені у 9 районах та місті Суми, у 5 з яких показник перевищив середньостатистичний по області. Найвища питома вага відхилень - по місту Суми (6,67%), Сумському та Глухівському (по 5%), Серединобудському (3,33%), Краснопільському та Лебединському районах (відповідно 2,86 та 2,73%%).

      У загальноосвітніх школах (ЗОШ) з відібраних 959 змивів, 14 зразків містили яйця гельмінтів, що становило 1,46%. Незадовільні результати виявлені у 8 районах та місті Суми. Питома вага відхилень у всіх випадках перевищувала середньообласний рівень, а найвища відмічалась в Серединобудському (10%), Ямпільсьскому (5%), Кролевецькому (4%) районах.

      По навчально-виховних комплексах (НВК) з відібраних 1205 зразків, 28 – були з відхиленнями, що склало 2,32%. Відхилення було виявлено в 12 районах, у 7 районах, серед яких Білопільський, Глухівський, де показник вище середньообласного. Найвища питома вага незадовільних результатів від 2,35%  - у Кролевецькому до 4,4% - у Конотопському районах.

      Із 402 відібраних змивів у школах-інтернатах 11зразків або 2,74% були з відхиленнями від норми. Ураженими виявилися 5 закладів із 7 охоплених обстеженнями, в т. ч. у 4 районах та місті Сумах. Показник майже у всіх районах перевищує середньобласний рівень, і становить від найвищого у Білопільському районі (6,67%) до найнижчого – у місті Сумах (2,67%). Найнижча питома вага результатів з відхиленнями у Конотопського районі (1,67%).

      Із 30 змивів, які було відібрано в інших закладах, в т.ч. в ПТУ, незадовільних результатів не виявлено.

      Для контролю забруднення навколишнього природного середовища збудниками паразитарних хвороб на прилеглій території в перерахованих вище закладах було відібрано 237 зразків ґрунту, з яких 7 зразків з відхиленнями від норми, що склало 7,17%.

      У ДНЗ з 83 відібраних зразків, відхилення мали 2 (2,41%), в т. ч. 33,3 в Кролевецькому (1 зразок з 3 відібраних) та 1 з 1 відібраного в Тростянецькому районах.

      З 64 зразків ґрунту, відібраного в ЗОШ, незадовільними виявилися 9 (14,06%) - по 1 зразку в 9 районах: Білопільському, Буринському, Великописарівському, Конотопському, Недригайлівському, Охтирському, Роменському, Сумському, Тростянецькому.

      По НВК з відібраних 79 зразків ґрунту, з відхиленнями виявлено 3 або 3,80%. По 1 незадовільному результату виявлено в місті Сумах, Глухівському та Серединобудському районах.

      У школах інтернатах з відібраних 10 зразків мав відхилення 1 зразок в  Недригайлівському районі.

      За результатами проведення паразитологічних досліджень керівникам  навчально-виховних закладів було направлено 14 приписів, надано 71 пропозицію щодо усунення порушень і направлено 14 інформаційних листів на адресу органів місцевого самоврядування. До кінця 2017 року було виконано 12 (86%) приписів та 71 пропозицію (100%) щодо усунення порушень.

      У поточному році спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській завершено заходи у закладах освіти і науки щодо контролю виконання приписів з зазначених питань.

Поділитися:
Записатись на прийом
Подати скаргу