
Сьогодні в області стартувала кампанія із вакцинації диких м’ясоїдних тварин від сказу, за допомогою 4-х літаків АН-2, де встановлено спеціальне GPS CDU-4 обладнання для розподілу брикетів з вакциною. Це дає змогу значно підвищити ефективність вжитих заходів, адже такий метод виключає людський фактор, а також на брикетах не залишається людського запаху, що в подальшому могло б відлякувати тварин від приманок.
Вжиття таких заходів зумовлене складною епізоотичною ситуацією. Як засвідчила світова практика, радикальним і дієвим заходом є пероральна імунізація хижаків, зокрема, рудої лисиці, адже вони мають високу чутливість до вірусу сказу і завдяки цьому, відіграють досить вагому роль в підтриманні даної хвороби в природному середовищі.
При розповсюдження вакцини головними принципами є те, щоб обробіток було здійснено на всій визначеній території, за виключенням населених пунктів та водних об’єктів, з урахуванням ареалу проживання лисиць. Саме тому пероральна вакцинація лисиць, як основного джерела розповсюдження захворювання, дуже важлива. Подібну вакцинацію вже проводили в минулому році, і результати можна сказати відчутні, майже в 4,5 рази зменшилось випадків сказу серед тварин в порівнянні з минулим роком. Дані заходи вживаються по всій території України. Важливим є те, щоб досягти успіху, необхідно не менше 5 років поспіль проводити подібні вакцинації.
Запорукою ефективності пероральної імунізації диких тварин проти сказу експерти називають одночасне її проведення на запланованій площі, яка наразі становить 17,7 тисяч км2. Всього по області планують розповсюдити понад 441 тисяч доз приманок з вакциною. Приманка являє собою їстівні брикети, які своїм запахом і смаковими властивостями приваблюють тварин, а в середині них знаходиться сама вакцина.
Дана вакцина призначена для оральної вакцинації дикої фауни, зокрема, лисиць, єнотовидних собак, вовків. Вакцина абсолютно безпечна для людей, домашніх та сільськогосподарських тварин, навіть якщо вони з’їдять близько 10 брикетів. Коли тварина з’їдає дану приманку, через слизову оболонку діюча речовина потрапляє в організм тварини, що рівнозначно вакцинації шляхом проведення ін’єкції. Дані заходи є профілактичними, для недопущення подальшого розповсюдження сказу.