Новини

08 Квітень 10:59
Профілактика випадків водно-нітратної метгемоглобінемії
Профілактика випадків водно-нітратної метгемоглобінемії

При здійсненні планових заходів державного нагляду (контролю) спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській у 2018 році було перевірено стан технічного облаштування та утримання джерел децентралізованого водопостачання та питної води на відповідність ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною». Для санітарно-хімічних досліджень було відібрано 90 зразків води питної із джерел децентралізованого водопостачання, в т. ч. на вміст нітратів у колодязній воді.

Лабораторні дослідження показали зростання, порівняно з минулорічним, показника відхилень від гігієнічної норми за санітарно-хімічними показниками на 5%, переважно за рахунок перевищення рівня нітратів і заліза загального. З метою усунення порушень санітарного законодавства до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування було направлено 24 листи, з рекомендаціями щодо проведення заходів з послідуючими контрольними дослідженнями води.

У сільській місцевості, де населення переважно використовує для господарсько-питних цілей воду децентралізованих джерел (громадські та приватні шахтові та трубчасті колодязі) є суттєва загроза виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії, спричиненої токсичною дією нітратів, які в понаднормативних концентраціях містяться в колодязній. Нітрати потрапляють до водоносного горизонту із поряд розташованих вигрібних ям, приміщень для утримання тварин, компостних куп, внаслідок безконтрольного використання органічних та мінеральних добрив, тощо.

Особливу загрозу дане захворювання становить для дітей до 3 років. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем та біохімічних процесів, що відбуваються в організмі. В організмі дитини розвивається кисневе голодування за рахунок накопичення метгемоглобіну в крові. Коли його концентрація досягає 10%, з’являються клінічні ознаки метгемоглобінемії: посиніння носогубної зони, кінцівок, задишка, тахікардія (прискорене серцебиття), може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. При тяжкому перебігу хвороби, коли вміст метгемоглобіну зростає до 30%, розвиваються судоми і може настати смерть. Серед груп підвищеного ризику не лише діти до 3-х років, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді зі значною концентрацією нітратів, а й особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем.

Метгемоглобінемія найчастіше виникає у людей, які використовують для господарсько-питних цілей воду із децентралізованих джерел водопостачання (індивідуальних колодязів та свердловин). Забруднена нітратами, на вигляд вода чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, з незміненим смаком. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки збільшує її токсичність.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, відповідно до вимог Державних санітарних норм і правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), власникам приватних колодязів, організаціям-балансоутримувачам громадських шахтових колодязів та трубчатих свердловин необхідно здійснювати заходи, що запобігають бактеріальному та хімічному забрудненню води:

  • Щорічне чищення та дезінфекцію колодязів з відкачуванням води, чищенням стінок від нальоту, а дна - від осаду з послідуючим контролем якості питної води (додаток 11 ДСанПіН 2.2.4-171-10);
  • Дотримання гігієнічних вимог при облаштуванні підземної та наземної частин інженерних споруд колодязя, шляхом створення навколо них «зони санітарної охорони» у радіусі не менше 20 м навколо з урахуванням схилу ділянки,
  • Ізолювання та ущільнення стін підземної частини колодязів: зрубу глиняного замка, огорожі, навісу, кришки, загального відра, тощо та ремонту в процесі їх експлуатації (додаток 7 до ДСанПіН 2.2.4-171-10).
Поділитися:
Записатись на прийом
Повідомлення про порушення

Памятка громадянина

Відповідно до ст.5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою, передається громадянином особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками), із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну, поштову адреси, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У роз’ясненні Верховної Ради України, зазначено, що електронне звернення є різновидом письмового звернення https://itd.rada.gov.ua/services/appeal-of-citizens, тому електронне звернення може бути виготовлено за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотокопії.

Згідно з вимогами ст. 8 вищезазначеного Закону, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення можна надіслати на ел.адресу: post@dpss-sumy.gov.ua, поштою: м. Суми, вул.. Гамалія, буд. 25 або надати особисто.

Завантажте зразок ЗВЕРНЕННЯ за цим посиланням.