Новини

02 Вересень 10:59
RASFF - сповіщення про безпеку харчових продуктів та кормів
RASFF - сповіщення про безпеку харчових продуктів та кормів

ЄС має один з найвищих стандартів безпеки харчових продуктів у світі - багато в чому завдяки сукупному законодавству ЄС, яке забезпечує безпеку продуктів для споживачів. Основним інструментом для забезпечення потоку інформації для забезпечення швидкої реакції при виявленні ризиків для здоров'я населення у харчовому ланцюжку є RASFF - система швидкого оповіщення для продуктів харчування та кормів. В цій системі, частково, бере участь і Україна.

Створений у 1979 р., RASFF дозволяє ефективно обмінюватися інформацією між її членами (національними органами з безпеки харчових продуктів країн-членів ЄС, Комісією, EFSA, ESA, Норвегією, Ліхтенштейном, Ісландією, Швейцарією та ін.) та надає цілодобову послугу для забезпечення невідкладності повідомлень. Завдяки RASFF було відвернено багато ризиків щодо безпечності харчових продуктів, перш ніж вони могли завдати шкоди європейським споживачам.

Життєва інформація, що обмінюється через RASFF, може призвести до відкликання продукції з ринку. Надійна система, яка визріла з роками, RASFF продовжує демонструвати свою цінність для забезпечення безпеки продуктів харчування в ЄС та за його межами.

Річні звіти RASFF дають глибоке уявлення про діяльність RASFF. Дані про повідомлення країн ЄС проаналізовані та представлені за країною, типом харчування та типом небезпеки.

Портал RASFF

Портал RASFF пропонує інтерактивну онлайн-базу даних. Він надає громадському доступу до зведеної інформації про останні нещодавно передані повідомлення RASFF, а також можливість шукати інформацію про будь-яке повідомлення, опубліковане в минулому. Доступ до порталу RASFF за посиланням – https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/portal/?event=SearchForm&cleanSearch=1. Перейшовши за цим посиланням є можливість побачити які продукти вироблені в України були виявлені як небезпечні та які небезпечні продукти потрапили в Україну. Більш детальна інформація про повідомлення RASFF є і на сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області.

Портал споживачів RASFF

Портал споживачів RASFF доступний з червня 2014 року та надає найсвіжішу інформацію про харчові відкликання та попередження громадської охорони здоров'я в усіх країнах ЄС та за її межами. Доступ до порталу споживачів RASFF за посиланням – https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/consumers/.

Європейська Комісія створила базу даних RASFF для того, щоб її інформація була максимально прозорою для споживачів, бізнес-операторів та властей у всьому світі. При цьому, однак, потрібно досягти балансу між відкритістю та захистом інформації, що може призвести до непропорційного економічного збитку.

Україна бере участь у проведенні заходів та в разі отримання термінового оперативного повідомлення (система RASFF) службою вживаються заходи згідно «Методичної рекомендації щодо послідовних дій у випадку отримання інформаційного повідомлення швидкого повідомлення про харчові продукти та корми (система RASFF)» які можливо побачити на сайті Держпродспоживслужби України за посиланням - http://www.consumer.gov.ua/ContentPages/Standartni_Operatsiyni_Protseduri/333/. В залежності від того чи цей продукт вироблено в Україні чи в разі надходження такого продукту до України вживаються окремі заходи. Зокрема, у випадку, коли інформаційне повідомлення системи RASFF стосується виявлення небезпечних та непридатних харчових продуктів або корів українського виробництва, експортованих в окремі країни-держави ЄС, Держпродспоживслужба наказом зобов’язує провести розслідування щодо виявлення причин, факторів та тривалості їх дій, які спричинили забруднення продукції тваринного або рослинного походження та кормів. Територіальний орган Держпродспоживслужби здійснює розслідування, при проведенні якого враховується інформація щодо:

 • простежуваності, встановлення джерела невідповідності (небезпеки);
 • встановлення повного об’єму партії, яка визнана небезпечною;
 • ініціювання процедури відклику небезпечної партії (за необхідності);
 • дієвості впровадженої оператором ринку системи (НАССР);
 • ведення обліку постачальників сировини;
 • результатів вхідного контролю сировини для виробництва небезпечної партії;
 • результатів лабораторного контролю готових харчових продуктів визначених небезпечними;
 • результатів лабораторного контролю для цілей державного контролю в уповноважених акредитованих лабораторіях;
 • наявності відповідних актів щодо подальшого поводження з харчовими продуктами, в яких виявлено невідповідність, що може спричинити шкідливий вплив на здоров’я людей або тварин;
 • пояснення виробника щодо виявлених невідповідностей, що стали причиною термінового повідомлення RASFF;
 • у разі необхідності здійснюється відбір зразків та проводяться інші заходи.

Наведемо деякі приклади:

З 2002 року було 724 повідомлення пов’язані з Україною, у 2017 році – 33 оперативних повідомлення з них в 10 випадках виробник товару з України, а це:

 • незадекларований E 202 - сорбат калію (40,6 мг/кг - проміле) та недостатнє маркування (наявність сульфітного алергену неправильно маркований) в абрикосах в шоколаді із начинкою з молочних вершків з України);
 • ацетаміприд (0,29 мг/ кг - проміле), недозволені речовини тольфенпірад (0,17 мг/кг - проміле) та ізокарбофос (0,038 мг/кг - проміле) в зеленому чаї з Китаю, упакований в Україні;
 • незадекларований сульфіт (69 мг/кг - проміле), Е 200 - сорбінова кислота (213,8 мг/кг - проміле) та Е 202 - сорбат калію (286,5 мг/кг - проміле) у глазурованих солодощами абрикос та волоських горіхів з України;
 • norovirus у замороженій дикій брусниці з Франції, із сировиною з України;
 • афлатоксини (B1 = 7.93; Tot. = 9.26 µg/kg - ppb) в арахісовій халві з України;
 • висока кількість цвілі (37000 КУО/г) в кукурудзі з України;
 • непридатний транспортний засіб для соняшникової олії з України;
 • бензо(а)пірен (2.9 µg/kg - ppb) та поліциклічні ароматичні вуглеводні (sum of PAH4: 11.1 µg/kg - ppb) у нерафінованому соняшниковій олії з України;
 • поганий контроль температури - розрив холодного ланцюга - (від -1 до 19 °C) охолодженої курячої грудки з України;
 • діоксиноподібні поліхлорбіфеніли (3.29 ng/kg - ppt) та недіоксиноподібні поліхлорбіфеніли (50.1 µg/kg - ppb) в жирних кислотах соняшнику з України.

У 2018 році – 44 оперативних повідомлення з них в 15 випадках виробник товар з України, а це:

 • підсолоджувач E 954 - сахарин (64,1 мг/кг - проміле) незазначений у масляному печиві з України;
 • заморожена малина з України, заражена цвіллю;
 • Сальмонела (present /25g) в цільному рідкому яйці з України, через Латвію;
 • афлатоксини (B1 = 56; Tot. = 63) в волоських горіхах з шкаралупою з України;
 • занадто високий вміст трансжирних кислот (56%) у вафлях з України;
 • Сальмонела (present /25g) в замороженій чорниці з України, упакована в Польщу;
 • та інші.

У 2019 році станом на 23 серпня – 34 оперативних повідомлення з них в 23 випадках виробник товару з України, а це:

 • афлатоксини (B1 = 1,9 мкг/кг - ppb) в халві арахісу з України;
 • Salmonella enterica ser. Enteritidis (наявність/25 г) в порошку яєчного білка з України;
 • занадто високий вміст трансжирних кислот (65,9 г/100 г) у вафельних кремах з України;
 • металевий дріт у халві з України, через Естонію;
 • афлатоксини (B1 = 19.1; Tot. = 22.2) у поширенні арахісу з карамеллю з України;
 • занадто високий рівень радіоактивності (1843; 732; 2125 BQ / кг) у грибах (лисички) з України;
 • ненормальний запах печива та сухарів з України;
 • та інші.

При цьому жодне із зазначених повідомлень не стосується підприємств які здійснюють діяльність на території Сумської області.

Поділитися:
Записатись на прийом
Повідомлення про порушення

Памятка громадянина

Відповідно до ст.5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою, передається громадянином особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками), із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну, поштову адреси, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У роз’ясненні Верховної Ради України, зазначено, що електронне звернення є різновидом письмового звернення https://itd.rada.gov.ua/services/appeal-of-citizens, тому електронне звернення може бути виготовлено за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотокопії.

Згідно з вимогами ст. 8 вищезазначеного Закону, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення можна надіслати на ел.адресу: post@dpss-sumy.gov.ua, поштою: м. Суми, вул.. Гамалія, буд. 25 або надати особисто.

Завантажте зразок ЗВЕРНЕННЯ за цим посиланням.