
Десикація — переджнивове підсушування рослин з метою прискорення достигання (на 5-7 діб) і полегшення збирання врожаю, яке особливо ефективне при забур'яненості та за вологої погоди. Десикація дозволяє в оптимальні терміни проводити збирання, запобігає втратам врожаю і підвищує його якість за рахунок пригнічення хвороб і бур'янів.
Десикація прискорює дозрівання і забезпечує його рівномірність. Особливо це важливо для таких культур, як соняшник і бобові. Проведення десикації цих рослин дозволяє вчасно провести прибирання та запобігти втратам від висипання насіння з кошиків або розтріскування стручків. Десикація підвищує і якість продукції. Під дією препаратів м'які тканини рослин починають висихати, що стимулює відтік ассимилянтів з листя в плоди і насіння. В результаті, в залежності від культури, збільшується олійність або підвищується вміст клейковини.
У вологих умовах ефективніше провести десикацію і підсушити культуру на корені, ніж потім сушити зерно на току, що за часом, трудомісткості і витрат не так вигідно.
Випадки, коли необхідно застосовувати десиканти:
- Вологе прохолодна погода.
- Нерівномірний дозрівання посівів.
- Сильна ураженість хворобами.
- Велика засміченість.
Кожного року при проведенні десикації суб’єктами господарювання трапляються випадки, пошкодження сільськогосподарських рослин на сусідніх ділянках, або пошкодження рослин приватного сектору, що свідчить про невиконання вимог чинного законодавства при застосуванні пестицидів.
Для запобігання порушенням технологічних та санітарних вимог при застосуванні пестицидів і виникненню негативних наслідків для населення та навколишнього середовища нагадуємо про необхідність дотримання суб’єктами господарювання технологічних та санітарних вимог при застосуванні десикантів, зокрема вимог Державних санітарних правил транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві ДСП 8.8.1.2.001-98.
Технологія застосування десикантів передбачає використання авіаційної техніки і тракторних обприскувачів, вибір яких залежить від обсягу десикаційних заходів, термінів проведення, особливостей культури, яку обробляють, місця розташування посіву.
Порушення регламентів десикації може спричинити тяжкі наслідки: пестициди в разі потрапляння на інші рослини (в т.ч. й насадження багаторічних деревних рослин та кущів) можуть призвести до їх знищення або істотного пошкодження, а також до ураження бджіл.
Під час проведення десикації необхідно:
- застосовувати препарати відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;
- обов’язково проводити завчасне попередження населення та представників сільських рад про час та місце проведення робіт із застосуванням десикантів, а також виставляти попереджувальні знаки на площах, які оброблені;
- обов’язково враховувати швидкість (до 3-4м/сек) і напрям вітру;
- дотримуватись безпечної відстані від населених пунктів (для штангових обприскувачів – 300 м, авіаційний метод внесення – 1000 м), сусідніх культур, прилеглих до поля приватних земельних ділянок, лісосмуг тощо, на які може потрапити десикант внаслідок знесення повітряним потоком. Забороняється також авіаобприскування рослин в радіусі менше за 1 км від населених пунктів і тваринницьких ферм, а також в радіусі менше 2 км від водоймищ рибогосподарського використання. Обприскування сільськогосподарських культур біля населених пунктів слід проводити при напрямку вітру протилежному населеним пунктам.
- проліт авіатехніки із працюючою апаратурою, що розпилює десикант, допускається лише над полем, що обробляється;
- не допускається проліт (розвертання) заправлених десикантом літаків над населеними пунктами або іншими культурами.
Сумлінне виконання вимог чинного законодавства забезпечить екологічну безпеку довкілля.