
У розпал літа в області закономірно набувають більш значного поширення гострі кишкові інфекції, серед яких особливе місце займає сальмонельоз.
Сальмонельоз – це інфекційне захворювання, яке викликає бактерія роду Salmonella. Захворювання поширене в усьому світі.
Ступінь тяжкості хвороби залежить від серотипу збудника, сприйнятливості населення та низки інших факторів. Число відомих серологічних варіантів сальмонел понад 200 і постійно зростає, мають значення в патології людини і грають істотну епідеміологічну роль не більше 50.
Джерелом збудника інфекції можуть бути тварини, зокрема, свійська водоплавна птиця, кури, а також велика та мала рогата худоба, свині, коні, коти, собаки. Однак найчастіше - хворі на сальмонельоз люди та здорові бактеріоносії, носійство серед яких може тривати від кількох днів до кількох років. Але людина в підтримці циркуляції сальмонел в природі значно поступається тваринам.
Механізм передавання інфекції — фекально-оральний. Зараження може відбутися аліментарним, водним і побутовим шляхами. Сальмонельоз має виражену літньо-осінню сезонність, що пов’язано з активацією в цей період механізму передавання бактерій (через брудні руки, предмети побуту, харчові продукти, готові страви, тощо).
Інкубаційний період захворювання коливається від декількох годин до 2-3 діб.
Основні симптоми сальмонельозу: підвищення температури, головний біль, слабкість, нездужання, біль в животі, нудота, багаторазові блювання та діарея. У разі важкого перебігу сальмонельоз супроводжується значною інтоксикацією з лихоманкою вище 39°C, яка тримається понад 5 діб, з виснажливими блюванням і діареєю. Втрата рідини може досягати 11% маси тіла, що негативно впливає на водно-сольовий обмін. У таких випадках, пов'язане з хворобою зневоднення може спричинити судоми, ниркову недостатність і становити загрозу для життя.
У разі захворювання слід звернутися за медичною допомогою.
Додатково повідомляємо згідно статистичних даних офіційного веб-сайту ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» за 6 місяці поточного року в області зареєстровано 34 випадки офіційно встановленого діагнозу «сальмонельоз» (за відповідний період 2020 року – 39). З яких у червні - 21 випадок, що на 50 відсотків більше, ніж у минулому році. По містах та районах захворюваність розподілилась наступним чином: найбільше по 7 випадків – в містах Суми та Шостка, по 4 – в колишніх Сумському та Охтирському районах, 3 – у місті Охтирка, по 2 – у містах Конотоп та Ромни, по 1 – у колишніх Білопільському, Кролевецькому, Недригайлівському, Тростянецькому, Шосткинському районах. Серед дітей - в поточному році намітилась тенденція до зростання захворюваності. (За півріччя + 1,3 рази порівняно з минулорічною за цей період).
Усі хворі виявлені у лікувально-профілактичних закладах, куди звернулися за медичною допомогою. Дані епідеміологічного розслідування, опитування про розвиток хвороби, зібрані спеціалістами закладів, що підпорядковані МОЗ, свідчать про зв’язок захворювання з кондитерськими виробами, курятиною, курячими яйцями. Однак населення не завжди детально повідомляє, з яким закладом, продуктом якого підприємства-виробника пов’язує своє захворювання. Не маючи конкретних даних, Держпродспоживслужба не має можливості здійснити заходи, у тому числі вилучення з обігу небезпечних продуктів та адміністративного впливу до винних у порушеннях осіб.
Профілактика сальмонельозу включає широкий комплекс ветеринарних, санітарних та протиепідемічних заходів.
Виходячи з цього, для оперативного вжиття Головним управлінням Держпродспоживслужби в Сумській області профілактичних та протиепідемічних заходів по недопущенню поширення інфекції серед населення, просимо громадян повідомляти про факти виникнення гострих кишкових захворювань та харчових отруєнь, пов’язані з закладами торгівлі, громадського харчування, а також про виявлення недоброякісних харчових продуктів. У заяві необхідно вказати повну назву суб’єкту господарювання (ФОП), назву закладу та його адресу розташування. А також дані про харчовий продукт назва, обставини придбання, тощо.
Усі звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян» будуть розглянуті у визначені терміни з вжиттям заходів реагування відповідно до чинного законодавства України.