
Королевою всіх кімнатних квітучих рослин більшість з нас вважає орхідею. ЇЇ прекрасні квіти прикрашають наші домівки та інші інтер’єри.
Орхідеї, як і багато інших кімнатних квітів, схильні до пошкоджень щитівкою – дуже дрібним і небезпечним шкідником, який легко поширюється та швидко розмножується. Найчастіше щитівка уражує орхідеї з твердими листками, цитруси, фікуси та інші.
Вона висмоктує сік у рослин і виділяє солодку клейку речовину, рослина починає слабшати: листя в'януть, жовтіють і опадають, також змінюється забарвлення листків і форма квітів.
Занести щитівку в будинок можна навіть із букетом, купленим у квітковому магазині. Коли личинки щитівки перебувають у молодому віці, їх навіть називають бродяжками, тому що вони легко переселяються з однієї рослини на іншу. І якщо раптом помітили, що ваша рослина занедужала, перше що ви маєте зробити, ізолювати, для того щоб не заразилися інші квіти.
Жіночі особини являють собою щитову тлю, яка виробляє специфічний віск, який утворює захисний щиток.
Сам щиток може бути круглий або видовжений, від світло до темно-коричневого кольору. Розмір щита може бути від 0,5 мм до 5 мм. Під щитком щитівка відкладає яйця (до 3000 штук), з яких вилуплюються дуже дрібні, рухливі молоді особини. Жіночі особини нерухомі, так як міцно прикріплені хоботком до рослини. Пізніше щиток піднімається і молоді особини переміщуються по рослині. На відміну від жіночих, чоловічі особини можуть з легкістю пересуватися від рослини до рослини.
Щитівки не пошкоджують здорові, добре розвинені рослини, які виробляють захисні тіла, що відлякують комах. В першу чергу пошкоджуються ослаблені із надмірним вмістом азоту рослини, в яких обмін речовин був порушений при неправильному догляді (світло, неправильний полив, занадто жарке або занадто холодне повітря та ін.). Особливо небезпечний зимовий період, саме в цей час, через короткий світловий день та сухе повітря, сік рослин зазнає певних змін і тому створюються ідеальні умови для швидкого розмноження шкідників.
Що ж зробити для того щоб позбавити рослину шкідника?
Кращим методом боротьби із щитівкою на кімнатних рослинах є профілактичні заходи проти комах-шкідників, своєчасний догляд, підтримка чистоти, елементарне обприскування, протирання листя, вологий мікроклімат та інше.
Обстежте все що перебувало поруч, обробіть підвіконня, шибку, полички, тому що дрібні личинки можуть бути й там. Боротися зі шкідником буде простіше, якщо регулярно оглядати домашні рослини на наявність комах (щитівки, попелиці, кліща), очищайте, не даючи їм розмножуватися.
Якщо листки рослини вкриті краплями липкої прозорої рідини, або весь листок липкий, неначе в цукровому сиропі вимазаний – це перша ознака ураження шкідником вашого улюбленця.
Ефективно допомагає боротися із щитівками обробка листя рослини мильним розчином. Якщо мильний розчин не допоміг, то для боротьби із щитівками можна використовувати дозволені інсектициди (якщо обробіток проводите в приміщенні, підберіть біопрепарати). Таких обробітків рослини потрібно провести 2-3 кожні 5-7 днів. Та додатково протирати листки рослини вологою, м’якою ганчіркою.
Щоб орхідеї не хворіли, їм, насамперед, потрібен правильний догляд. Але якщо все ж таки ураження шкідником відбулось, потрібно не опускати руки, а старатись допомогти рослині і тоді орхідея віддячить свого господаря гарним цвітінням.