Новини

25 Липень 23:28
Сумчани, не їжте підозрілі гриби: Держпродспоживслужба застерігає
Сумчани, не їжте підозрілі гриби: Держпродспоживслужба застерігає

Вживання впродовж року печериць для сумчан є звичною справою, однак, здебільшого влітку та восени люди збирають гриби самі, тому отруєння – це вже й не така рідка справа, отже Держпродспоживслужба у Сумській області вирішила нагадати грибникам і їх любителям про причини отруєння і першу допомогу у його випадку

Які гриби збирати не можна?

Основними причинами отруєнь є вживання неїстівних грибів, неправильне приготування умовно їстівних, вживання старих або вже зіпсованих грибів, а також вживання грибів, що мають двійників (уявіть собі, що навіть білі гриби і підберезники мають отруйних двійників).

Якщо ж ви любите збирати гриби, це ваше хобі, улюблений вид відпочинку або ж просто звикли з дитинства, то у будь-якому разі переконайтеся, що гриб їстівний (не беріть гриби, якщо навіть хоч трохи сумніваєтесь). Ніколи не збирайте гриби біля транспортних магістралей, на колишніх смітних, у хімічних та радіаційних зонах.

Оминайте гриби з ушкодженою ніжкою, червиві або ослизлі, пластинчаті (саме під них, зазвичай, маскуються неїстівні), не пробуйте сирі гриби на смак.  

Пам’ятайте, що гриби слід ще раз перевірити вдома, і не жалкуйте викидати усі сумнівні.

Що робити з грибами, коли принесли їх додому?

Перш за все, гриби треба добре промити під проточною водою, у маслюків та мокрух зняти з капелюшка слизьку плівку.

Термічно обробляти гриби треба обов’язково саме у день збору – після в них утворюється отрута. Спочатку усі гриби треба відварити 7-10 хвилин, а вже після цього їх можна тушити, жарити, запікати.

Ні в якому разі не пригощайте грибами дітей, літніх людей і вагітних жінок.

Які первинні ознаки отруєння?

Нудота, блювота, біль у животі і пронос  з’являються вже за кілька годин, проте інколи реакція може бути повільнішою і проявитися через добу – це залежить від виду грибів, віку потерпілого, стану здоров’я і кількості з’їдених грибів.

Смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Як надавати першу допомогу при отруєнні?

Викличте «Швидку медичну допомогу», разом з цим негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки, штучно викличте блювоту, прийміть активоване вугілля.

Після – випийте міцний чай, каву, підсолену воду. Покладіть на живіт і до ніг грілки.

Обов’язково з’ясуйте, хто міг вживати ці гриби і проведіть профілактичні заходи.

У разі отруєння забороняється вживати їжу, ліки, алкогольні напої, молоко – це може прискорити всмоктування токсинів.

Не купуйте гриби на стихійних ринках.

Будьте обережні, днями в Одесі від отруєння грибами померли вагітна жінка і її донька.

Поділитися:
Записатись на прийом
Повідомлення про порушення

Памятка громадянина

Відповідно до ст.5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою, передається громадянином особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками), із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну, поштову адреси, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У роз’ясненні Верховної Ради України, зазначено, що електронне звернення є різновидом письмового звернення https://itd.rada.gov.ua/services/appeal-of-citizens, тому електронне звернення може бути виготовлено за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотокопії.

Згідно з вимогами ст. 8 вищезазначеного Закону, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення можна надіслати на ел.адресу: post@dpss-sumy.gov.ua, поштою: м. Суми, вул.. Гамалія, буд. 25 або надати особисто.

Завантажте зразок ЗВЕРНЕННЯ за цим посиланням.