
До Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області надійшов лист від 23 травня 2022 року № 11.1.2-17/5530 Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в якому зазначено, що через систему швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 11 березня 2022 року № 2022.1439 стосовно виявлення фуразолідону (AOZ) у кормах для бджіл «Антивир», що експортувалися з росії (постачальник: ЗАТ «Агробіопром», Полтевське шосе, володіння 4, м. Балашиха, Московська обл., 143980; онлай-продавець (E-trade): Uley.in).
Ознайомившись з інформацією, яка зазначена в повідомленні, визначено, що під час здійснення моніторингу кормів для бджіл був виявлений фуразолідон. Встановлено, що фуразолідон виявлений в продукті «Antivir», який продається через мережу «Інтернет».
Фуразолідон – антимікробний і антипротозойний засіб, похідний нітрофурану. Порушує процес клітинного дихання бактерій, пригнічує біосинтез нуклеїнових кислот. Залежно від концентрації проявляє бактеріостатичний або бактерицидний ефект. Активний щодо грамнегативних паличок (ешерихії, сальмонели, протей), грампозитивних коків (стрептококи, стафілококи), найпростіших (лямблії, трихомонади). Серед збудників кишкових інфекцій найбільш чутливими є збудники дизентерії, черевного тифу і паратифу. Опірність до фуразолідону розвивається повільно.
Під час застосування препарату бджолам при перевищенні концентрації, може спричинити масову загибель бджіл, а вживання харчових продуктів, забруднених лікарськими засобами має негативний вплив на організм людини. На даний час в Україна максимальні межі (рівні) залишків діючих речовин ветеринарних препаратів у харчових продуктах тваринного походження регламентуються державним законодавством, з метою забезпечення безпечності харчових продуктів.
При повноцінній годівлі бджоли більш продуктивні і несприйнятливі до специфічних захворювань. Природним кормом, який важко замінити, є бджолиний мед. Він містить всі необхідні для комахи мікроелементи, ферменти, вітаміни і біодобавки. Однак існують обставини, при яких бджоли потребують додаткової підгодівлі, наприклад, при ослабленні сімей або з метою заміни наявного в вуликах падевого меду. В такому випадку пасічники повинні бути уважні при виборі корму для бджіл, для того щоб не нанести шкоду їх здоров’ю та, відповідно, шкоду для здоров’я людини через вживання продуктів бджільництва.
Повідомляємо, що відповідно до статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.
У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області за тел. (0542)77 90 43.