Новини

21 Березень 16:10
ЯКІСНЕ НАСІННЯ – ЗАПОРУКА ГАРНОГО ВРОЖАЮ
ЯКІСНЕ НАСІННЯ – ЗАПОРУКА ГАРНОГО ВРОЖАЮ

У розпалі сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів, квітів. Деякі городники та сільгоспвиробники щороку наступають на одні й ті самі граблі, купуючи неякісне або підроблене насіння. Навіть у досвідчених власників земельних ділянок виникають труднощі у цій нелегкій справі. Тому спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області роз’яснюють, як обрати якісне насіння.

Вибираємо якісне насіння

Якщо ви плануєте закупити насіння овочевих, баштанних, квіткових, садивного матеріалу багаторічних рослин та інших сільськогосподарських культур то  робіть це тільки в спеціалізованих магазинах, відмовтеся від придбання насіння на стихійних ринках. Обов’язково вимагайте від продавця відомості про товар, який ви хоче придбати, а саме: на посівні якості насіння – сертифікати України, протоколи лабораторних випробувань, довідки з зазначенням якості насіння та інші документи передбаченні законодавством; фітосанітарні сертифікати; при здійсненні реалізації насіння сої та кукурудзи (в тому числі цукрової), в наявності повинні бути протоколи випробування наявності / або відсутності генномодифікованих організмів (ГМО).  Супровідні документи повинні зберігатися за місцем здійснення торгівлі та надаватися споживачеві на його вимогу.

Обов’язково зберігайте чек на придбання насіння, лише з його допомогою зможете довести, що придбали товар саме в тому місці. Підприємець, який торгує на ринку, замість чека може видати інший документ, в якому повинен вказати назву товару, номер партії, дату покупки та поставити підпис та печатку (якщо є).

Посівні якості мають строк дії

При придбанні насіння, зверніть увагу на те, що відповідно до ДСТУ 2240-93 встановленні наступні строки дії документів на посівні якості насіння: на насіння овочевих, баштанних, кормових культур до ІІ категорії – строк дії документа – 8 місяців, для III та наступних категорій – 6 місяців; на насіння кукурудзи, протруєної та затареної – 1 рік; на насіння цукрових буряків – 6 місяців; на насіння соняшнику, протруєного та затареного – 4 місяці; для інших зернових та зернобобових культур – 4 місяці. Партії насіння, в яких вийшов строк дії документу на посівні якості, підлягають повторному обов’язковому лабораторному випробуванню (аналізуванню).

Якість насіннєвого матеріалу не залежить від яскравості малюнку на упаковці. При купівлі насіння обов’язково потрібно звертати увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається назва країни виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту, гібриду), поради щодо вирощування.

Більш детальну інформацію та консультації з вищезазначених питань можна отримати у відділі контролю в сфері насінництва та розсадництва  управління фітосанітарної безпеки головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області за адресою: вул. Гамалія, 25, м. Суми, 40021, тел. 61-73-40.

Поділитися:
Записатись на прийом
Повідомлення про порушення

Памятка громадянина

Відповідно до ст.5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою, передається громадянином особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками), із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну, поштову адреси, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У роз’ясненні Верховної Ради України, зазначено, що електронне звернення є різновидом письмового звернення https://itd.rada.gov.ua/services/appeal-of-citizens, тому електронне звернення може бути виготовлено за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотокопії.

Згідно з вимогами ст. 8 вищезазначеного Закону, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення можна надіслати на ел.адресу: post@dpss-sumy.gov.ua, поштою: м. Суми, вул.. Гамалія, буд. 25 або надати особисто.

Завантажте зразок ЗВЕРНЕННЯ за цим посиланням.