
Лісові шкідники, хвороби та нематоди пошкоджують усі органи і частини дерев: листки, хвою, бруньки, плоди, кору, луб, коріння, а також заготовлені лісоматеріали та пиломатеріали. Це призводить до зниження приросту та товарної якості дерев, а лісо- та пиломатеріали стають непридатними для використання. Тому вся лісопродукція, яка завозиться, вивозиться чи переміщується в межах України, підлягає огляду.
Одним з шкідників, який має економічне значення є бронзова березова златка. Кормовими рослинами бронзової березової златки є берези: жовта, даурська, солодка, максимовича, західна, паперова, бородавчаста або повисла, плосколистна, тополелистна, пухнаста, гімалайська або корисна. Рідко можна зустріти златку на північнокитайській червоній березі і березі Ермана. У заселених златкою дерев всихання розпочинається з верхньої частини крони і поступово поширюється нижче. На стовбурах з’являються водяні пагони, а біля основи стовбура – коренева поросль. При високій щільності заселення загибель дерева настає на другий рік.
Хронічні вогнища шкідника формуються порівняно тривалий час. На великих деревах златка розвивається протягом декількох років, викликаючи їх поступове ослаблення. На ранніх стадіях (перший рік) заселення дерев златкою встановити досить важко. Надійними ознаками є розколи кори і наявність личинкових ходів під корою. Для виявлення ходів необхідно видалити кору.
Основні симптоми – характерні льотні отвори на стовбурах і гілках з’являються пізніше, на наступний рік після заселення. Заселені дерева зазвичай мають розріджену крону, листя жовтіє раніше, уздовж старих ходів з’являються здуття і тріщини, розвиваються вторинні пагони уздовж стовбура. На третій рік багато гілок відмирає, крони стають рідкими, з’являються численні льотні отвори, стовбури покриваються тріщинами. Жуки можуть літати на відстань в декілька кілометрів, але більшість з них, що вилітають з одного джерела, поширюються не більше ніж на 500 м.
Бронзова березова златка може бути занесена:
- з посадковим матеріалом;
- з порубковими залишками, з неокоріненою деревиною, з деревною тріскою і дровами;
- пакувальним матеріалом з деревини берези.
Незважаючи на те, що златка досить теплолюбний вид, її личинки успішно зимують при температурах нижче -30°С.
Для первинного виявлення цього шкідника використовують феромон- ні пастки, які розвішують на початку квітня – вересні, у кроні дерев на висоті 1,5-2 м з розрахунку 1 пастка на 5 га, у закритому приміщенні 1 пастка на 500 м².
При обстеженні лісонасаджень та огляді лісопродукції завдання всіх суб’єктів господарювання при виявленні регульованого шкідливого організму повідомляти Управління фітосанітарної безпеки для вчасного підтвердження карантинного організму, розробки заходів з недопущення його подальшого розповсюдження, встановлення меж, організації заходів з локалізації та ліквідації виявленого вогнища.