
От і закінчилась осінь – пора збирання і заготовки здорового, непошкодженого шкідниками врожаю. Так, саме непошкодженого шкідниками!
Ми звикли, що найбільший шкідник нашого другого хліба картоплі – колорадський жук. Усі сили і засоби, народні способи боротьби направлені здебільшого саме проти нього. Але існує ще не менш шкідлива комаха – картопляна міль.
Картопляна міль (лат. Phthorimaea operculella Zell) – небезпечний карантинний шкідник. Походить шкідник з Південної Америки. На даний час міль широко розповсюджена на всіх континентах. Перші випадки виявлення картопляної молі в Україні були зафіксовані ще у 1980 році в Криму. Картопляна міль пошкоджує картоплю (бульби та вегетативну частину), баклажани, тютюн, томати перець та інші пасльонові культури. Розмножується шкідник у полі та сховищах. Виліт метеликів відбувається у травні. Самки відкладають яйця на листках, стеблах, у ґрунті, на оголених бульбах картоплі. Характерна зовнішня ознака пошкодження бульб картоплі гусеницями – скупчення екскрементів на поверхні. Гусениці розвиваються всередині бульб, пронизуючи їх ходами, такі бульби нагадують губку. Бульби картоплі, що сильно пошкоджені картопляною міллю стають непридатними для посадки та переробки.
Основними заходами щодо попередження занесення та розповсюдження картопляної молі є:
- використання здорового посадкового матеріалу;
- видалення бур’янів з родини пасльонових;
- швидкий збір картоплі не залишаючи бульби в полі навіть на ніч;
- видалення всіх рослинних рештків після збору врожаю;
- відбір та знищення пошкоджених бульб перед закладанням на зберігання.
Також в період вегетації на території області регулярно проводяться обстеження державними фітосанітарними інспекторами пасльонових культур на виявлення шкідника. Завезти карантинні організми нескладно, а от виявити їх вчасно, локалізувати та ліквідувати набагато важче. Тому усі суб’єкти господарювання зобов’язанні знати та виконувати фітосанітарні правила. Тільки спільними зусиллями можна ефективно виконувати завдання щодо запобігання занесенню та розповсюдженню шкідливих організмів.