
З метою аналізу фітосанітарного стану агроценозів та визначення обсягів захисту посівів від шкідливих організмів кожного року протягом місяця, починаючи з середини вересня, проводять ґрунтові розкопки на наявність запасу шкідників в сівозмінах по господарствах області. Проведення ґрунтових досліджень дуже кропітка та важка робота. Крім ґрунтових розкопок, восени проводяться ряд інших обстежень земельних угідь і посівів сільськогосподарських культур на заселеність шкідниками та ураженість хворобами:
- мишоподібними гризунами (посіви озимих культур, багаторічних трав, неорні землі);
- стебловим (кукурудзяним) метеликом, пухирчастою та летючою сажкою (посіви кукурудзи);
- хлібними клопами та щитоносками (ліси та лісосмуги);
- злаковими мухами, бурою листковою іржею та борошнистою росою (посіви озимих зернових культур) та ін.
В разі виявлення загрозливої чисельності шкідливих організмів, керівникам господарств надаються рекомендації щодо захисту рослин.
Спеціалістами відділу контролю за обігом засобів захисту рослин разом з агрономами господарств на базі Державного підприємства "Дослідне господарство інституту сільського господарства Північного Сходу НААН України" 07 жовтня 2021 року проведено семінар по осінніх ґрунтових розкопках, а спеціалістам господарств надіслано рекомендації по їх проведенню.
Якісне проведення осінніх обстежень дає змогу спрогнозувати фітосанітарний стан у наступному році та ефективно спланувати майбутні заходи захисту вирощуваних сільськогосподарських культур.