
Кожен господар, який має присадибну ділянку та займається вирощуванням власної овочевої та фруктово-ягідної продукції стикається з проблемою захисту культурних рослин від шкодочинних організмів. Для зменшення використання хімічних засобів захисту на присадибних ділянках пропонуємо висаджувати рослини-репеленти.
Рослини-репеленти – рослини, що виділяють речовини, які відлякують комах, виділяючи ароматичні олії або алкалоїди, є природними репелентами. Декоративні та овочеві рослини здатні захистити своїх сусідів по саду і городу від шкідників. Однак застосування рослин-репелентів вимагає розуміння того, як саме вони поєднуються між собою. Тому необхідно так висівати рослини, щоб сусідство приносило користь і підвищувало їх урожайність.
Квіти і пряно-ароматичні рослини можуть не тільки радувати нас своєю красою на городах та смаком у стравах, але і приносити суттєву користь у боротьбі зі шкідниками. Інсектицидні рослини, які не тільки відлякують шкідників (пижмо, полин, черемшина), але й заміняють частково хімічні препарати, повністю зберігають корисну ентомофауну у садах і на огородах. Фітонциди (летючі ароматичні речовини), які виділяє кріп, не тільки відлякують шкідників, але й приваблюють ентомофагів: мух - дзюрчалок і наїзників, личинки яких паразитують на шкідниках. Личинки мух - дзюрчалок знищують галиць, цикадок (переносників вірусних хвороб), молодих гусениць. Цибуля-батун і цибуля-порей, посаджені у рядках між кущів суниці, смородини, троянд, відлякують довгоносиків, кліщів, дротяників, знижують частково ураженість рослин борошнистою росою, сірою гниллю. Посіяний на ділянці (особливо у пристовбурових колах плодових дерев) коріандр відлякує шкідників.
Базилік завдяки потужному аромату здатний відлякувати шкідників томатів, а розмарин – шкідників капустяних культур: біланів, совок, хрестоцвітих блішок.
Чорнобривці, українські традиційні квіти, своїм терпким ароматом збивають з пантелику шкідників. Квіти чорнобривців виділяють фітонциди, тому їх посіви у міжряддях капусти, помідорів, салату, цибулі, баклажанів, полуниці, біля троянд відлякують різні види попелиць. Розсаджені по периметру грядки із суницею чорнобривці значно знижують чисельність довгоносиків, які пошкоджують суцвіття. Закопування сухих рослин чорнобривців у грунт відлякує шкідників, які живуть у ґрунті, деякі види нематод, дротяників, личинок хрущів. Чорнобривці очищають ґрунт від нематод і тому є одним із кращих попередників суниці.
Терпкий запах і опушене листя календули у посадках із капустою і кропом істотно знижує заселення їх попелицями. Закопування у ґрунт після цвітіння календули є доброю профілактикою розвитку грибкових захворювань.
Городні рослини та пряні трави – базилік, коріандр, огіркова трава, петрушка, розмарин, чебрець здатні «розполохати» шкідників. Базилік захистить перець і помідори від совки городньої, боби – від бобової зернівки.
Зменшують заселеність і пошкодженість капусти капустяною попелицею підсіви кропу. Огіркова трава своїм грубим волосистим нижнім листям відганяє слимаків і равликів.
Посіви петунії суттєво знижують заселеність гороху і квасолі шкідниками, а також захищають редиску та пекінську капусту від хрестоцвітих блішок.
Якщо календулу посіяти між грядками з капустою, перцем, томатами, то вона захистить урожай від кліщів. Фітонциди календули пригнічують багато видів попелиць, ця рослина оздоровлює землю і є прекрасним сидератом.
Отже, боротися з шкідниками та хворобами біологічним методом не лише можна, а й потрібно, адже шкідники та хвороби як овочевих так і садових культур здатні звести нанівець усю працю людини, знизивши урожайність на 25-35%, а то й взагалі знищити.