
У наш час на підвіконні вирощують велике різноманіття кімнатних рослин, які схильні до різних захворювань. До спеціалістів управління фітосанітарної безпеки звертаються громадяни за допомогою у розпізнаванні захворювання та надання консультації про можливі методи боротьби.
Так, часто можна помітити як на листках фікусів, кімнатних пальм, інших рослин з’являються темні плями. Це антракноз, захворювання, яке розвивається при підвищеній температурі і вологості. Лікування полягає у видаленні ураженого листя, зменшенні поливів і обприскувань.
Рослини, які мають соковиті листя (бегонія, цикламени, фіалка, глоксинія) в умовах сирого і теплого повітря, в результаті неправильного розташування може уражувати сіра гниль. На стеблах і листках з’являється сіра пліснява. Наслідком такого ураження може бути потемніння і відмирання уражених ділянок. Методи боротьби з цим захворюванням, потрібно акуратно і обережно видалити уражені місця. Після цього рослина не обприскується і рідше поливається, а приміщення регулярно провітрюється.
Борошниста роса проявляється у вигляді появи на листі специфічного білого нальоту, що візуально нагадує звичайне борошно. Після чого, уражені ділянки починають чорніти і відмирають. Грибок може швидко переходити на інші рослини того ж виду. Цей вид захворювання з'являється в умовах сухого і теплого повітря. Методи боротьби полягають в ізоляції хворої рослини і знищення уражених ділянок, після чого рослина обробляється відповідними хімічними препаратами.
На таких рослинах, як троянда, фуксія, пеларгонія і т. д. може проявлятися іржа. На нижній частині листкової пластини з’являються коричневі або помаранчеві пустули. Їх можна легко підчепити нігтем, а на їх місці з'являються світлі плями. При ураженні рослини іржею, краще знищити всю рослину, а не тільки уражені частини, або обробити рослину системним фунгіцидом.
Кімнатні пальми, бегонії, сенполії, сукуленти уражуються гниллю коренів. Першими ознаками є пожовтіння, в’янення листків, стебел. З часом уражені ділянки темніють, рослина гине. Основною причиною хвороби є постійне перезволоження ґрунтової суміші. Внаслідок цього відбувається грибкове ураження коренів.
Боротися з кореневою гниллю можна тільки на ранній стадії її виявлення і тільки хірургічним методом, який полягає в тому, що рослина звільняється з горщика, коріння промиваються, після чого, за допомогою гострого ножа, вирізаються всі уражені корені. Після цього рослину пересаджують в новий горщик зі свіжим субстратом. Горщик з рослиною необхідно помістити в освітлене місце, але без прямих сонячних променів. Як тільки з'являться нові паростки, рослину потрібно почати поливати, але не великими дозами, щоб не перезволожувати.