
У залі Сумської обласної державної адміністрації 7 жовтня 2021 року відбулося засідання оновленого складу Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації, на якій розглядалось питання щодо епізоотичної ситуації по сказу на території України та Сумської області. Зокрема було висвітлено питання щодо організації пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин на території області за допомогою авіатранспорту, а саме найближчим часом (в другій декаді жовтня поточного року) планується обробити площу угідь понад 17 тис. км² та використати близько 440 тис. доз пероральної вакцини.
В процесі проведеного заходу було також роз’яснено, що дана вакцинація проводиться принадами, розміром із сірникову коробочку (приблизно до 15 гр.) та не несе загрози здоров’ю людей і тварин, а є важливим та надійний засобом профілактики та боротьби з розповсюдженням сказу в популяціях диких хижих тварин.
За підсумками засідання комісії головам державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях було видано протокольне доручення провести позачергові засідання ДНПК з питань організації заходів з пероральної імунізації диких м'ясоїдних тварин. Визначити та затвердити площі мисливських угідь для пероральної імунізації, зробити аналіз даних про кількість неблагополучних пунктів і випадків сказу тварин, а також картографію осередків сказу за останні 5 років.
Довідково. За оцінкою ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я) і МЕБ (Міжнародного епізоотичного бюро) сказ – входить в п'ятірку найбільш небезпечних хвороб, які завдають найбільших соціальних та економічних збитків. На сьогодні сказ зареєстровано в 113 країнах світу, де кожного року близько 15 млн людей зазнають різних ушкоджень чи заражаються від тварин вірусом сказу. Щорічно на планеті від цієї хвороби гине понад 50 тис. людей, більше 1 млн тварин. Україна посідає третє місце в Європі з поширення сказу серед диких і домашніх тварин після Російської Федерації і Білорусії.
Світова практика засвідчила, що метод пероральної вакцинації – єдиний надійний засіб боротьби з розповсюдженням сказу в популяціях диких хижих тварин.